Mariborska razvojna agencija je v letu 2014 začela vzpostavljati prehransko platformo za samooskrbo Podravja. Z mesecem julijem 2016 smo se v projekt vključili tudi v Domu Danice Vogrinec Maribor. V začetni fazi projekta so naši partnerji KZ Rače, Čebelarstvo Pislak Bali, Zadruga Dobrina, Kmetija Fingušt- Hecl, Kmetija Selinšek in Kmetija Cimerman.
Lokalna trajnostna oskrba s hrano predstavlja lokalno pridelavo, predelavo in distribucijo trajnostno proizvedene hrane, ki je fizično in cenovno dostopna lokalnemu prebivalstvu in porabljena na lokalnih trgih – "od njive do krožnika v lokalnem okolju".
Zadostna lokalna pridelava, predelava in poraba hrane je pomembna predvsem zaradi: urejenosti in obdelanosti podeželja;ohranjanja delovnih mest na podeželju;varovanja okolja (dolgi transporti živil, prispevajo k povečani porabi fosilnih goriv, hrupu in onesnaženju zraka, povečani uporabi embalaže in dodajanju konzervansov živilom);izboljšanja zdravja prebivalstva kot posledica uživanja s stališča prehranske vrednosti kakovostnejše hrane (višja hranilna vrednost, višja vsebnost vitaminov) in trajnejšega zagotavljanja virov živil ter posledično manjše možnosti deficita določenih mikrohranil v prehrani;zagotavljanja državne varnosti za obdobje ekonomskih kriz;zmanjšanja odvisnosti od zunanje trgovine, kar je pomembno predvsem v času motene oskrbe (pričakovano večje nihanje cen kot posledica globalizacije in nadaljnje liberalizacije na področju kmetijstva, večjega in spremenjenega povpraševanja, gibanja cen energentov, pogostejših ekstremnih vremenskih pojavov in s tem povezanih letin ter zalog, večje rabe surovin v proizvodnji biogoriv, surovine predstavljajo tudi potencialno donosne naložbe na mednarodnih finančnih trgih...);zmanjšanja revščine in družbene neenakosti. Spodbujanje lokalno trajnostne oskrbe s hrano je eden izmed pomembnih ciljev Nacionalnega programa prehranske politike, povzet po Resoluciji o nacionalnem programu prehranske politike. Ta je usmerjena v zagotavljanje varne hrane v celotni živilski verigi, vzpostavljanje, ohranjanje in krepitev zdravih prehranjevalnih navad prebivalcev Republike Slovenije ter zagotavljanje zadostne preskrbljenosti prebivalstva s kakovostno in zdravju koristno hrano, pridelano in predelano na trajnostni način. Negotovosti pri globalnem zagotavljanju hrane in zmanjševanje izpustov CO2 so med drugim vzroki, da je začela Evropska unija poudarjati pomen samooskrbe in lokalno pridelane hrane. Projekt Samooskrba Podravja je dolgoročni projekt in hkrati proces, s katerim se želi doseči trajnostne učinke samooskrbe (socialno-ekonomski in okoljski učinki).
Pripravila:Tatjana Peršuh, vodja projekta v Domu Danice Vogrinec Maribor.
24.4.2017>>>
Štajerski recept za več slovenske hrane v javnih zavodihMariborska razvojna agencija (MRA) s projektom Samooskrba Podravja povezuje kmete v Zgornjem Podravju s tamkajšnjimi vrtci, osnovnimi šolami, bolnišnico, domovi za upokojence. Tudi Domu Danice Vogrinec Maribor je pomagala najti nove dobavitelje lokalno pridelanih živil. Petina vse hrane, ki jo bo ta dom upokojencev kupoval od letos do konca leta 2018, je slovenskega porekla. Projekt Samooskrba Podravja in lansko javno naročilo največjega doma upokojencev sta predvčerajšnjim na Agrobiznisovem posvetu o javnem naročanju hrane zbudila največ pohval in zanimanja....Preberi cel članek>>>
Igor Šoltes, evropski poslanec: Javni zavodi naj hrano kupujejo po kakovostiJavni zavodi morajo tudi živila kupiti prek javnih naročil. Prav javna naročila, kjer zmagujejo dobavitelji z najnižjo ceno, so glavni krivec, da otroci v šolah jedo nekakovostno hrano, pravi Šoltes, zato predlaga, da pri nakupu živil v javnih zavodih ne bi več veljala pravila javnega naročanja.... Preberi cel članek>>> |