Domsko varstvo |
SLUŽBA ZDRAVSTVENE NEGE IN OSKRBE
Dom Danice Vogrinec Maribor je javni socialnovarstveni zavod katerega ustanovitelj je Republika Slovenija.
Dom Danice Vogrinec Maribor izvaja storitve domskega varstva starejših v štirih delovnih enota. Tri delovne enote se nahajajo v Mariboru na lokaciji Pobrežje (Čufarjeva ulica 9, Maribor), ena delovna enota pa se nahaja v Mariboru na Taboru (Veselova ulica 3, Maribor). Skupna kapaciteta Doma je 809 mest za institucionalno varstvo starejših in institucionalno varstvo odraslih s posebnimi potrebami
Storitve institucionalnega varstva obsegajo vse oblike pomoči, ki upravičencem v skladu z določili Zakona o socialnem varstvu nadomeščajo ali dopolnjujejo funkcijo doma ali lastne družine, zlasti pa bivanje, organizirano prehrano, varstvo ter zdravstveno varstvo po predpisih s področja zdravstva.
Namen našega delovanja je zagotoviti starejšim osebam možnost kakovostno preživljati starostno obdobje v primerno urejenih prostorih in okolju, ki bo varno in domače, hkrati pa jim omogočiti tak stil življenja, ki so ga preživljali v svojih aktivnih letih, vezano na njihove trenutne zmožnosti oziroma potrebe (na primer možnost sodelovanja pri urejanju okolice, rekreacija, druge aktivnosti,…).
Dom Danice Vogrinec Maribor ima dolgo, bogato tradicijo, za slovenske razmere zelo veliko število posteljnih kapacitet v mreži svojih delovnih enot in s tem zelo veliko število zaposlenih, ki s svojimi izkušnjami, strokovnostjo ter prizadevnostjo predstavljajo največji potencial Doma.
Storitve institucionalnega varstva obsegajo vse oblike pomoči, ki upravičencem v skladu z določili Zakona o socialnem varstvu nadomeščajo ali dopolnjujejo funkcijo doma ali lastne družine, zlasti pa bivanje, organizirano prehrano, varstvo ter zdravstveno varstvo po predpisih s področja zdravstva.
Namen našega delovanja je zagotoviti starejšim osebam možnost kakovostno preživljati starostno obdobje v primerno urejenih prostorih in okolju, ki bo varno in domače, hkrati pa jim omogočiti tak stil življenja, ki so ga preživljali v svojih aktivnih letih, vezano na njihove trenutne zmožnosti oziroma potrebe (na primer možnost sodelovanja pri urejanju okolice, rekreacija, druge aktivnosti,…).
V Domu Danice Vogrinec Maribor omogočamo stanovalcem bivanje v urejenih, standardnih ali nadstandardnih enoposteljnih, dvoposteljnih in več posteljnih sobah. Nekatere sobe Doma so opremljene z lastnimi sanitarijami in kopalnico, nekatere sobe pa so s souporabo kopalnic. Vse sobe so opremljene z domskim pohištvom, stanovalci pa si lahko sobe uredijo tudi z lastnim pohištvom kar pripomore k boljšemu oz. bolj domačem vzdušju. Veliko sob stanovalcev ima tudi balkon.
Dom zagotavlja kvaliteto bivanja z zelo urejenimi parkovnimi nasaditvami, ki jih urejujejo stanovalci s pomočjo zaposlenih. Za urejenost okolja je Dom prejel številna priznanja.
Za kakovostno preživljanje starosti in prijetno počutje v naši sredini skrbijo strokovne službe Doma.
Najpogosteje je prvi kontakt bodočega stanovalca z Domom prav pogovor s socialnim delavcem v Domu. Pri socialnem delavcu prosilec dobi vse ustrezne informacije v zvezi s sprejemom, bodisi z osebnim obiskom ali po telefonu.
Socialna služba ureja sprejem v dom , pomaga pri nastanitvi, premestitvi ali odpustu ter pomaga pri ohranjanju socialne mreže in ustanavljanju nove Stanovalcu nudi pomoč pri vživljanju v novo okolje doma, prav tako pa vodi razgovore z njihovimi svojci, ki se ob odhodu svojca v Dom prav tako pogosto znajdejo v stiski.
SLUŽBA ZDRAVSTVENE NEGE IN OSKRBE V okviru osnovne zdravstvene dejavnosti Dom Danice Vogrinec izvaja zdravstveno nego in oskrbo stanovalcev. Zdravstvena nega je celostna obravnava stanovalca, ki človeku pomaga, da uresniči svoj psihični, fizični in socialni potencial v okolju v katerem živi. Izvajalci zdravstvene nege in oskrbe svoje delo izvajajo skladno s sodobnimi metodami dela s področja geriatrije in gerontološke zdravstvene nege, ki temelji na vzpodbujanju in ohranjanju čim večje samostojnosti stanovalcev, ter krepitvi zdravja. Služba zdravstvene nege in oskrbe Domu zagotavlja zdravstveno nego in dodatno oskrbo stanovalcem, ki zaradi starostnih težav ali bolezni ne morejo v celoti skrbeti zase. Organizirana je štiriindvajset ur na dan vse dni v letu
Storitve fizioterapije in delovne terapije izvajamo na osnovi napotnice lečečega zdravnika. Izvajamo: - fizioterapevtske in delovno terapevtske storitve v Domu Danice Vogrinec, - samoplačniške fizioterapevtske in delovno terapevtske storitve na terenu po naročilu. Cenik samoplačniških storitev. Delovna terapijaV okviru delovne terapije se izvajajo aktivnosti s katerimi se ohranja ali ponovno vzpostavlja najvišja možna stopnja delovanja in samostojnosti stanovalcev v vsakdanjem življenju. Funkcionalno terapijo predpiše zdravnik po poškodbah zgornjih ekstremitet, stanju po preboleli možganski kapi, starostni oslabelosti, pri degenerativnih procesih.
Velik in pomemben del delovno terapevtskih aktivnosti je namenjen kvalitetnemu preživljanju prostega časa naših stanovalcev in skrbi za organizacijo kulturnih in družabnih dogodkov v Domu. Ob delovnih terapevtih se v delo vključujejo še delovni inštruktorji, ki skrbijo za stanovalce s težavami z demenco.
FizioterapijaDejavnost fizioterapije je pomemben del celostne rehabilitacije starostnika v naši ustanovi. Fizioterapijo predpisuje osebni zdravnik ali fiziater. Izvajalci fizioterapije so fizioterapevti. Osnovna naloga je skrb za ohranjanje, izboljševanje in obnavljanje zdravja stanovalca. Pri svojem delu je fizioterapevt samostojen. V mejah svoje strokovnosti preprečuje izvajanje napačne terapije in jo lahko v korist stanovalca tudi odkloni. Večji del fizioterapevtskih obravnav se izvaja v kabinetu za fizioterapijo, preostali del pa na oddelkih. Z aktivno jutranjo telovadbo popestrimo aktivno starost naših stanovalcev. Fizioterapevti ravno tako občasno sodelujemo pri različnih prireditvah in izletih. Pri svojem delu skrbimo za dobro psihofizično kondicijo stanovalcev in kakovost tretjega življenjskega obdobja. Fizioterapevtski programi, ki se izvajajo v domu upokojencev so: kinezioterapija, respiratorna fizioterapija, mehanoterapija, elektroterapija, terapija z laserjem hidroterapija in drugo.
Hrana igra v našem življenju pomembno vlogo, saj ne predstavlja samo potrebo po zadovoljevanju določenih potreb, ki so nujne za obstoj, temveč je velikokrat vezni člen, ki nas povezuje, združuje. Prehrana je tesno povezana z zdravjem, neustrezna prehrana in nezdrav način življenja sta pogost vzrok za nastanek civilizacijskih bolezni, klasičnih deficitarnih bolezni in bolezni zaradi onesnažene hrane. V starejšem obdobju je ustrezna prehrana za boljše počutje in za ohranitev in krepitev zdravja velikega pomena. Z ustrezno pripravljenimi obroki ne skrbimo samo za ohranjanje telesnega zdravja, ampak ugodno vplivamo tudi na psihično počutje posameznika. Zaposleni v službi prehrane se zavedamo pomena zdrave prehrane in se trudimo, da bi bili jedilniki pripravljeni v skladu z vsemi načeli zdravega prehranjevanja ter da bi hkrati ustregli željam stanovalcev. V Domu pri pripravi jedilnikov za stanovalce upoštevamo Nacionalni program prehranske politike od 2005-2010 Ministrstva za zdravje iz leta 2005, Priporočila za prehransko obravnavo bolnikov v bolnišnicah in starostnikov v domovih za starejše občane Ministrstva za zdravje iz leta 2008 ter Praktikum jedilnikov zdravega prehranjevanja bolnikov v bolnišnicah in starostnikov v domovih za starejše občane Ministrstva za zdravje iz leta 2008. Za dosego uravnotežene prehrane se poslužujemo normativov referenčnih vrednosti za vnos hranljivih snovi, ki pa so specifični glede na spol, starost, telesno dejavnost in druga stanja. Priporočila navajajo minimalne količine za posamezne hranljive snovi, ki jih mora človek zaužiti s hrano, da se ne bi pokazale posledice pomanjkanja oziroma maksimalne količine, da ne bi prišlo do kroničnih bolezni. V Domu pripravljamo obroke navadne prehrane in dietno prehrano. Glede na zdravstvene in druge težave stanovalcev pa pripravljamo tudi hrano s spremenjeno konsistenco. Kadar prehrana, pripravljena v kuhinji, ne zadosti potrebam stanovalcev, jim ponudimo tudi industrijsko pripravljeno (enteralno) prehrano, ki je lahko edini ali dopolni vir prehrane. Jedilnike pripravlja dietetik Doma v sodelovanju z vodji prehrane kuhinj DE Pobrežje in DE Tabor. V obeh delovnih enotah pripravljamo hrano po enotnem jedilniku. Pri sestavi jedilnikov se upošteva: - načela zdrave, uravnotežene prehrane, - letni čas, - praznike, običaje na našem območju, - želje stanovalcev Doma, ki jih izrazijo predstavniki stanovalcev v Komisiji za prehrano, - v primeru sestave dietnih jedilnikov se upoštevajo strokovna navodila in smernice.
V Domu DANICE VOGRINEC Maribor se hrana pripravlja na dveh lokacijah, in sicer v kuhinji delovne enote Pobrežje in v kuhinji delovne enote Tabor. V delovni enoti Pobrežje se dnevno pripravljajo obroki za približno 609 stanovalcev, 150 malic za zaposlene ter približno 140 obrokov za zunanje odjemalce.
Vodja prehrane DE Pobrežje: Tihomir Vinković Telefon: 02 480 61 21 e-mail: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želite videti, omogočite Javascript.
Delovna enota Tabor: V delovni enoti Tabor se dnevno pripravljajo obroki za okoli 200 stanovalcev, 14 uporabnikov v dnevnem varstvu, 55 malic za zaposlene ter ostali obroki po naročilu za zunanje odjemalce. V obeh delovnih enotah pripravljamo tudi kosila, ki jih vsakodnevno dostavljamo na dom >>>
Vodja prehrane DE Tabor: Primož Vipotnik Telefon 02 470 12 05 e-mail: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želite videti, omogočite Javascript.
Za namestitev v Dom lahko zaprosijo državljani Republike Slovenije, ki imajo prebivališče na območju Republike Slovenije ter tujci, ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje in so stari nad 65 let za institucionalno varstvo starejših oz. manj za institucionalno varstvo odraslih s posebnimi potrebami.
Pred sprejemom v Dom je potrebno predložiti naslednjo dokumentacijo:
O sprejemu odloča komisija za sprejem, premestitev in odpust. V Domu Danice Vogrinec Maribor si prizadevamo, da dobi prosilec v dobi čakanja čimveč informacij o življenju v Domu, zaželjeno je, da si Dom predhodno ogleda, se udeleži katere izmed številnih kulturnih in družabnih prireditev v Domu ter tako lažje sprejme odločitev za življenje v Domu.
Za podrobnejše informacije so vam na voljo socialni delavci Doma Danice Vogrinec Maribor:
DELOVNA ENOTA POBREŽJE 1 Danuška Breznik, mag. dipl. soc. del., Telefon:02 / 480 61 13 E pošta: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želite videti, omogočite Javascript.
DELOVNA ENOTA POBREŽJE 2 Renata Gjüreč, univ. dipl. soc. del. Telefon: 02 / 480 61 14 E pošta: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želite videti, omogočite Javascript.
DELOVNA ENOTA POBREŽJE 3 Mojca Rober, univ. dipl. soc. del. Telefon: 02/ 48 06 192 E pošta: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želite videti, omogočite Javascript.
DELOVNA ENOTA TABOR Mirjana Schlauer, univ. dipl. soc. del.,Telefon:02 / 470 12 13 E pošta: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želite videti, omogočite Javascript.
Ponosni smo, ker ima Dom Danice Vogrinec dolgotrajno tradicijo na področju prostovoljnega dela . Zmeraj znova pa smo veseli, kadar se nam pridružijo novi prostovoljci. Vanj se lahko vključite vsi (starejši osnovnošolci, dijaki, študenti, upokojenci in drugi…), ki vas zanima delo s starejšimi in imate čut do sočloveka. Prostovoljno delo poteka v okviru družabništva stanovalcem doma in sicer individualno ali v skupini (pogovori, sprehodi, branje, igranje družabnih iger, učenje računalništva, prepevanje…). Druženje z izbranim stanovalcem običajno poteka 1x tedensko do 4 ure oziroma po dogovoru – kako izkoristiti skupne urice druženja pa je odvisno od želja in pričakovanj tako stanovalca kot tudi prostovoljca. Od prostovoljcev pričakujemo, da bodo sodelovali skozi daljše časovno obdobje (vsaj 1 leto) ter da bodo komunikativni, prijazni in zanesljivi. Prostovoljcem nudimo individualne konzultacije, podporo in izmenjavo izkušenj na sestankih. Ker gre za prostovoljno delo, prostovoljcev ne moremo denarno nagrajevati, lahko pa jim vrnemo stroške prevoza in ponudimo malico. Vabljeni, da prispevate h kvalitetnejšemu preživljanju prostega časa naših stanovalcev in s tem pridobite nekaj novih in dragocenih življenjskih izkušenj !
Za podrobnejše informacije vam je na voljo:
Danuška Breznik, mag. dipl. soc. del., Telefon: 02 / 480 61 15 E pošta: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želite videti, omogočite Javascript. |